Texas Instruments LM2852YMXAX-2.5
LM2852YMXAX-2.5 picture photo
Mfg. Part Number
LM2852YMXAX-2.5
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK 2.5V 2A SYNC 14TSSOP
Datasheet Download
LM2852YMXAX-2.5.pdf
Availability of LM2852YMXAX-2.5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM2852YMXAX-2.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2852YMXAX-2.5
Internal Part NumberEIS-LM2852YMXAX-2.5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileWide VIN Power Design with LMZ3 SIMPLE SWITCHER Power Module
SIMPLE SWITCHER® Power Modules with High Power Density
SIMPLE SWITCHER Synchronous Regulator Family Overview
The Most Interesting Engineer in the World
Layout Tips for Radiated EMI Reduction in Your Designs
Thermal Design Made Simple
Loop Compensation Made SIMPLE
WEBENCH PCB Export for Synchronous SIMPLE SWITCHER Devices
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.85V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output2A
Frequency - Switching500kHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad