Texas Instruments LM2853MH-1.8/NOPB
LM2853MH-1.8/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM2853MH-1.8/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK 1.8V 3A SYNC 14TSSOP
Datasheet Download
LM2853MH-1.8/NOPB.pdf
Availability of LM2853MH-1.8/NOPB
QUANTITY
LM2853MH-1.8/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2853MH-1.8/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM2853MH-1.8/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSIMPLE SWITCHER® Regulators
Powering FPGAs with SIMPLE SWITCHER® LMZ3 Power Modules
Video FileWide VIN Power Design with LMZ3 SIMPLE SWITCHER Power Module
SIMPLE SWITCHER® Power Modules with High Power Density
SIMPLE SWITCHER Synchronous Regulator Family Overview
The Most Interesting Engineer in the World
Layout Tips for Radiated EMI Reduction in Your Designs
Thermal Design Made Simple
Loop Compensation Made SIMPLE
WEBENCH PCB Export for Synchronous SIMPLE SWITCHER Devices
Design ResourcesLM2853 Design with WEBENCH® Power Designer
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Manufacturer Product PageLM2853MH-1.8/NOPB Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package94
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackagingTube
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output3A
Frequency - Switching550kHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package14-HTSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2853MH-1.8/NOPB
Related LinksLM2853MH, LM2853MH-1.8/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2853MH-1.8/NOPB Details Description
Related parts for LM2853MH-1.8/NOPB
IC REDRIVER I2C 1CH 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 8TH 8-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 20POS .35M datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 600MA 3W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf