Texas Instruments LM285Z-2.5/LFT7
LM285Z-2.5/LFT7 picture photo
Mfg. Part Number
LM285Z-2.5/LFT7
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3
Datasheet Download
LM285Z-2.5/LFT7.pdf
Availability of LM285Z-2.5/LFT7
QUANTITY
LM285Z-2.5/LFT7 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM285Z-2.5/LFT7
Internal Part NumberEIS-LM285Z-2.5/LFT7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingBulk
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output20mA
Tolerance±1.5%
Temperature Coefficient150ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz120µVrms
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode20µA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)