Texas Instruments LM2931MX-5.0/NOPB
LM2931MX-5.0/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM2931MX-5.0/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 5V 0.1A 8SOIC
Datasheet Download
LM2931MX-5.0/NOPB.pdf
Availability of LM2931MX-5.0/NOPB
QUANTITY
LM2931MX-5.0/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2931MX-5.0/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM2931MX-5.0/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 26V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2931MX-5.0/NOPB
Related LinksLM2931MX, LM2931MX-5.0/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2931MX-5.0/NOPB Details Description
Related parts for LM2931MX-5.0/NOPB
RES SMD 549K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RECEPT IDC 34POS 28-26 AWG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 36POS 5A datasheet.pdf
CT 2.3" ID 60MM WKE60 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 66 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 36VA THRU HOLE datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
MICRO BAND 8.125" 206.4MM datasheet.pdf