Texas Instruments LM2936M-3.3/NOPB
LM2936M-3.3/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM2936M-3.3/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 50MA 8SOIC
Datasheet Download
LM2936M-3.3/NOPB.pdf
Availability of LM2936M-3.3/NOPB
QUANTITY
LM2936M-3.3/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2936M-3.3/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM2936M-3.3/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Manufacturer Product PageLM2936M-3.3/NOPB Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package95
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output50mA
Voltage - Dropout (Typical)0.2V @ 50mA
Number of Regulators1
Voltage - Input5.5 V ~ 40 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2936M-3.3/NOPB
Related LinksLM2936M-, LM2936M-3.3/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2936M-3.3/NOPB Details Description
Related parts for LM2936M-3.3/NOPB
CAP CER 10PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR SYNC 10DFN datasheet.pdf
TRANS NPN 15V 0.3A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 19.1 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
FIXED IND 75UH 3.9A 45 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 5.6MH 100MA 40 OHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf