Texas Instruments LM2937ES-15
LM2937ES-15 picture photo
Mfg. Part Number
LM2937ES-15
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 15V 0.5A DDPAK
Datasheet Download
LM2937ES-15.pdf
Availability of LM2937ES-15
QUANTITY
LM2937ES-15 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2937ES-15
Internal Part NumberEIS-LM2937ES-15
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output15V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)1V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 26V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2937ES-15
Related LinksLM293, LM2937ES-15 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2937ES-15 Details Description
Related parts for LM2937ES-15
RES 76.8 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf