Texas Instruments LM2937IMPX-2.5
LM2937IMPX-2.5 picture photo
Mfg. Part Number
LM2937IMPX-2.5
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.4A SOT223
Datasheet Download
LM2937IMPX-2.5.pdf
Availability of LM2937IMPX-2.5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM2937IMPX-2.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2937IMPX-2.5
Internal Part NumberEIS-LM2937IMPX-2.5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output400mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input4.75 V ~ 26 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223-4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2937IMPX-2.5
Related LinksLM2937I, LM2937IMPX-2.5 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2937IMPX-2.5 Details Description
Related parts for LM2937IMPX-2.5
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf