Texas Instruments LM2940IMP-12
LM2940IMP-12 picture photo
Mfg. Part Number
LM2940IMP-12
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 12V 1A SOT223
Datasheet Download
LM2940IMP-12.pdf
Availability of LM2940IMP-12
QUANTITY
LM2940IMP-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2940IMP-12
Internal Part NumberEIS-LM2940IMP-12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output12V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.5V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - Input13.6 V ~ 26 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223-4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2940IMP-12
Related LinksLM2940, LM2940IMP-12 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2940IMP-12 Details Description
Related parts for LM2940IMP-12
TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 19 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC GATE AND 2CH 4-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.1MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 6-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
HAND CRIMP TOOL datasheet.pdf
RES 2.26 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf