Texas Instruments LM2940LD-12/NOPB
LM2940LD-12/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM2940LD-12/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 12V 1A 8WSON
Datasheet Download
LM2940LD-12/NOPB.pdf
Availability of LM2940LD-12/NOPB
QUANTITY
LM2940LD-12/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2940LD-12/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM2940LD-12/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output12V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.5V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - Input13.6 V ~ 26 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-WSON (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2940LD-12/NOPB
Related LinksLM2940LD, LM2940LD-12/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2940LD-12/NOPB Details Description
Related parts for LM2940LD-12/NOPB
IC EEPROM 128KBIT 20MHZ 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 410MA 600 MOHM datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.2V SC-82AB datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL SOT23-5 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT PAR 80MSPS 32QFN datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 100V BP 1206 datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 24pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf