Texas Instruments LM336D-2-5
LM336D-2-5 picture photo
Mfg. Part Number
LM336D-2-5
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SHUNT 2.49V 8SOIC
Datasheet Download
LM336D-2-5.pdf
Availability of LM336D-2-5
QUANTITY
LM336D-2-5 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM336D-2-5
Internal Part NumberEIS-LM336D-2-5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package75
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTube
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.49V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output10mA
Tolerance±4%
Temperature Coefficient-
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz-
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode400µA
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM336D-2-5
Related LinksLM336, LM336D-2-5 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM336D-2-5 Details Description
Related parts for LM336D-2-5
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
5M ST FM INT THD/ST ML EXT THD datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 890MA 238 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CONN HDR RECEPT 125 POS RANG 2MM datasheet.pdf
FIXED IND 2.4NH 200MA 700 MOHM datasheet.pdf