Fairchild Semiconductor LM336Z25X
LM336Z25X picture photo
Mfg. Part Number
LM336Z25X
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3
Datasheet Download
LM336Z25X.pdf
Availability of LM336Z25X
QUANTITY
LM336Z25X Order Process
Ship out your order
Specifications of LM336Z25X
Internal Part NumberEIS-LM336Z25X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterials 08/Aug/2008
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output-
Tolerance±2%
Temperature Coefficient-
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz-
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode-
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Supplier Device PackageTO-92-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM336Z25X
Related LinksLM33, LM336Z25X Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
LM336Z25X Details Description
Related parts for LM336Z25X
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 3.15A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL GRN/GRN DIFF datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
ANT OMNIDIR WIDE 6DBI RP SMA datasheet.pdf
10+10 DIL MALE SMT HORIZ LOCK datasheet.pdf
RES 120 OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf