Texas Instruments LM3480IM3-15
LM3480IM3-15 picture photo
Mfg. Part Number
LM3480IM3-15
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 15V 0.1A SOT23-3
Datasheet Download
LM3480IM3-15.pdf
Availability of LM3480IM3-15
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM3480IM3-15 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3480IM3-15
Internal Part NumberEIS-LM3480IM3-15
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output15V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.9V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 30V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3480IM3-15
Related LinksLM3480, LM3480IM3-15 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3480IM3-15 Details Description
Related parts for LM3480IM3-15
CONN PLUG 15 POS MINI RECT datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 0 DEG GRAY/YELLOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 92VC DO41 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 240 OHM 14DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE SKT datasheet.pdf