Texas Instruments LM3488MM
LM3488MM picture photo
Mfg. Part Number
LM3488MM
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
Brief Description
IC REG CTRL BST FLYBK PWM 8VSSOP
Datasheet Download
LM3488MM.pdf
Availability of LM3488MM
QUANTITY
LM3488MM Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3488MM
Internal Part NumberEIS-LM3488MM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLM3488 Design with WEBENCH® Power Designer
Manufacturer Product PageLM3488MM Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Outputs1
Frequency - Max1MHz
Duty Cycle100%
Voltage - Supply2.97 V ~ 40 V
BuckNo
BoostYes
FlybackYes
InvertingNo
DoublerNo
DividerNo
CukNo
IsolatedNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-VSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3488MM
Related LinksLM34, LM3488MM Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3488MM Details Description
Related parts for LM3488MM
RES SMD 4.3K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 165MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 15POS 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 18-75VIN +/-15V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10M OHM 10% 100W datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf