Texas Instruments LM3500TL-16EV
LM3500TL-16EV picture photo
Mfg. Part Number
LM3500TL-16EV
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - LED Drivers
Brief Description
BOARD EVALUATION LM3500TL-16
Datasheet Download
LM3500TL-16EV.pdf
Availability of LM3500TL-16EV
QUANTITY
LM3500TL-16EV Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3500TL-16EV
Internal Part NumberEIS-LM3500TL-16EV
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Driver Solutions
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Lighting Product Selector
Manufacturer Product PageLM3500TL-16EV Specifications
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - LED Drivers
Series-
Current - Output / Channel20mA
Outputs and Type1, Non-Isolated
Voltage - Output14V
FeaturesShutdown
Voltage - Input2.7 V ~ 5.5 V
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartLM3500
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3500TL-16EV
Related LinksLM3500, LM3500TL-16EV Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3500TL-16EV Details Description
Related parts for LM3500TL-16EV
PLIERS BOX JOINT 8" datasheet.pdf
IC DAC OCTAL SER 8BIT R/R 24SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 350KHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
POT 5K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
MOD RF 900MHZ 19.2K RS232/485 IN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 196 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf