| Internal Part Number | EIS-LM3501TL-16EV | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS compliant by exemption | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | LED Lighting Driver Solutions | |
| Software Download | Ultra Librarian Software CAD Symbols & Footprints | |
| Design Resources | Development Tool Selector Lighting Product Selector | |
| Reference Design Library | LM3501TL-16EV: 3 or 4 LEDs @ 20mA, 2.7 ~ 7 Vin | |
| Manufacturer Product Page | LM3501TL-16EV Specifications | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Programmers, Development Systems | |
| Family | Evaluation Boards - LED Drivers | |
| Series | - | |
| Current - Output / Channel | 20mA | |
| Outputs and Type | 1, Non-Isolated | |
| Voltage - Output | 16V | |
| Features | Dimmable | |
| Voltage - Input | 2.7 V ~ 7 V | |