Texas Instruments LM3502ITL-35/NOPB
LM3502ITL-35/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM3502ITL-35/NOPB
Brief Description
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 750mA (Switch) Backlight 10-DSBGA
Datasheet Download
LM3502ITL-35/NOPB.pdf
Availability of LM3502ITL-35/NOPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM3502ITL-35/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3502ITL-35/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM3502ITL-35/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package250
Number of Outputs2
Voltage - Supply (Min)2.5V
Voltage - Supply (Max)5.5V
Voltage - Output35V
Current - Output / Channel750mA (Switch)
Frequency1MHz
DimmingPWM
ApplicationsBacklight
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-WFBGA, DSBGA
Supplier Device Package10-DSBGA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3502ITL-35/NOPB
Related LinksLM3502IT, LM3502ITL-35/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3502ITL-35/NOPB Details Description
Related parts for LM3502ITL-35/NOPB
CAP CER 0.068UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75 OHM PRESS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf