| Internal Part Number | EIS-LM3502SQX-16/NOPB | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 4,500 | |
| Number of Outputs | 2 | |
| Voltage - Supply (Min) | 2.5V | |
| Voltage - Supply (Max) | 5.5V | |
| Voltage - Output | 16V | |
| Current - Output / Channel | 400mA (Switch) | |
| Frequency | 1MHz | |
| Dimming | PWM | |
| Applications | Backlight | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |