Texas Instruments LM3502SQX-25/NOPB
LM3502SQX-25/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM3502SQX-25/NOPB
Brief Description
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 600mA (Switch) Backlight 16-LLP-EP (4x4)
Datasheet Download
LM3502SQX-25/NOPB.pdf
Availability of LM3502SQX-25/NOPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM3502SQX-25/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3502SQX-25/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM3502SQX-25/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package4,500
Number of Outputs2
Voltage - Supply (Min)2.5V
Voltage - Supply (Max)5.5V
Voltage - Output25V
Current - Output / Channel600mA (Switch)
Frequency1MHz
DimmingPWM
ApplicationsBacklight
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-LLP-EP (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3502SQX-25/NOPB
Related LinksLM3502SQ, LM3502SQX-25/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3502SQX-25/NOPB Details Description
Related parts for LM3502SQX-25/NOPB
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 2POLE QC 1.5MM PNL datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST/NC 16A QC TERM datasheet.pdf
THERMOSTAT CELSIUS NC RED datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 8A 277VAC 65VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 820 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
BOARD EVAL SWITCH SP4T HMC345 datasheet.pdf
MDM-100SH003M12 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F OLIVE datasheet.pdf