Texas Instruments LM3530TME-40/NOPB
LM3530TME-40/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM3530TME-40/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - LED Drivers
Brief Description
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 30mA Backlight 12-DSBGA
Datasheet Download
LM3530TME-40/NOPB.pdf
Availability of LM3530TME-40/NOPB
QUANTITY
LM3530TME-40/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3530TME-40/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM3530TME-40/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Driver Solutions
Design ResourcesLighting Product Selector
Manufacturer Product PageLM3530TME-40/NOPB Specifications
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - LED Drivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeDC DC Regulator
TopologyStep-Up (Boost)
Internal Switch(s)Yes
Number of Outputs1
Voltage - Supply (Min)2.7V
Voltage - Supply (Max)5.5V
Voltage - Output40V
Current - Output / Channel30mA
Frequency500kHz
DimmingPWM
ApplicationsBacklight
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-WFBGA, DSBGA
Supplier Device Package12-DSBGA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3530TME-40/NOPB
Related LinksLM3530TM, LM3530TME-40/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3530TME-40/NOPB Details Description
Related parts for LM3530TME-40/NOPB
MOSFET N-CH 600V 3.2A TO-220AB datasheet.pdf