Texas Instruments LM358PE4
LM358PE4 picture photo
Mfg. Part Number
LM358PE4
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OPAMP GP 700KHZ 8DIP
Datasheet Download
LM358PE4.pdf
Availability of LM358PE4
QUANTITY
LM358PE4 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM358PE4
Internal Part NumberEIS-LM358PE4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTube
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits2
Output Type-
Slew Rate0.3 V/µs
Gain Bandwidth Product700kHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias20nA
Voltage - Input Offset3mV
Current - Supply1mA
Current - Output / Channel30mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)3 V ~ 32 V, ±1.5 V ~ 16 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM358PE4
Related LinksLM35, LM358PE4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM358PE4 Details Description
Related parts for LM358PE4
RES SMD 357 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.25A 6WSON datasheet.pdf
RES 4.0K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 5V ESD 8-SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 12NS 44SOJ datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
MICRO 25POS SKT 8" YEL datasheet.pdf
RES 800 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 12.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 0.35A 16MSOP datasheet.pdf
ENCODER MECH PC 16POS 4DECK datasheet.pdf