Texas Instruments LM3668SD-3.3/NOPB
LM3668SD-3.3/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM3668SD-3.3/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK BOOST 3.3V 1A 12LLP
Datasheet Download
LM3668SD-3.3/NOPB.pdf
Availability of LM3668SD-3.3/NOPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM3668SD-3.3/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3668SD-3.3/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM3668SD-3.3/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Up/Step-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck-Boost
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output1A
Frequency - Switching2.2MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package12-WSON (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3668SD-3.3/NOPB
Related LinksLM3668SD, LM3668SD-3.3/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3668SD-3.3/NOPB Details Description
Related parts for LM3668SD-3.3/NOPB
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ6 PG21 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 5.49A 22 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 681K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
KIT EVALUATION FOR MAX11616 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100K OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 60W datasheet.pdf