Texas Instruments LM3670MFX-1.6/NOPB
LM3670MFX-1.6/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM3670MFX-1.6/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BCK 1.6V 0.35A SYNC SOT23
Datasheet Download
LM3670MFX-1.6/NOPB.pdf
Availability of LM3670MFX-1.6/NOPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM3670MFX-1.6/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3670MFX-1.6/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM3670MFX-1.6/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPowering FPGA
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Manufacturer Product PageLM3670MFX-1.6/NOPB Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)1.6V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output350mA
Frequency - Switching1MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3670MFX-1.6/NOPB
Related LinksLM3670MFX, LM3670MFX-1.6/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3670MFX-1.6/NOPB Details Description
Related parts for LM3670MFX-1.6/NOPB
RES 237 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V R2H AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 6A 125V datasheet.pdf
TRANS RF NPN 12V 80MA SOT343 datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 100A DIN datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET 14POS IDC 28AWG TIN datasheet.pdf
SU 10.16IT/04/270MF4 3.2 SN BK datasheet.pdf
SGE-225-2-0480 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf