Texas Instruments LM3671MFX-1.2/NOPB
LM3671MFX-1.2/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM3671MFX-1.2/NOPB
Brief Description
IC REG BUCK 1.2V 0.6A SYNC SOT23
Datasheet Download
LM3671MFX-1.2/NOPB.pdf
Availability of LM3671MFX-1.2/NOPB
QUANTITY
LM3671MFX-1.2/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3671MFX-1.2/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM3671MFX-1.2/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPowering FPGA
Design ResourcesLM3671 Design with WEBENCH® Power Designer
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Manufacturer Product PageLM3671MFX-1.2/NOPB Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.7V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)1.2V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output600mA
Frequency - Switching2MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3671MFX-1.2/NOPB
Related LinksLM3671MFX, LM3671MFX-1.2/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3671MFX-1.2/NOPB Details Description
Related parts for LM3671MFX-1.2/NOPB
CONN HOUS 18POS .100 W/RAMP/RIB datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf