Texas Instruments LM3705XCMM-308/NOPB
LM3705XCMM-308/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM3705XCMM-308/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC MPU SUPERVISOR 3.08V 10MSOP
Datasheet Download
LM3705XCMM-308/NOPB.pdf
Availability of LM3705XCMM-308/NOPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM3705XCMM-308/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3705XCMM-308/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM3705XCMM-308/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive High
Reset Timeout140 ms Minimum
Voltage - Threshold3.08V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package10-VSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3705XCMM-308/NOPB
Related LinksLM3705XCM, LM3705XCMM-308/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3705XCMM-308/NOPB Details Description
Related parts for LM3705XCMM-308/NOPB
IC REG LDO 2.85V 10MLF datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V +/-12V 24V 350W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE PIN datasheet.pdf