Texas Instruments LM3710XNMMX-470
LM3710XNMMX-470 picture photo
Mfg. Part Number
LM3710XNMMX-470
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC MPU SUPERVISORY CIRC 10-MSOP
Datasheet Download
LM3710XNMMX-470.pdf
Availability of LM3710XNMMX-470
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM3710XNMMX-470 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3710XNMMX-470
Internal Part NumberEIS-LM3710XNMMX-470
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive Low
Reset Timeout1 ms Minimum
Voltage - Threshold4.7V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package10-VSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3710XNMMX-470
Related LinksLM3710X, LM3710XNMMX-470 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3710XNMMX-470 Details Description
Related parts for LM3710XNMMX-470
CONN HEADER .100 DUAL STR 54POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 220PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
IC VIDEO MULTIPLEXER 8X4 44PLCC datasheet.pdf
SHEET PLYMR RESIN 12.7MM SQ 5/PK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 1A 120VAC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
LED LAMP REPLACEMNT 24V WHT datasheet.pdf
TV 43C 23#20 20#16 SKT RECP datasheet.pdf
680UF 450V 35X70MM 85C 5000H datasheet.pdf