Texas Instruments LM3711XQBP-308/NOPB
LM3711XQBP-308/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM3711XQBP-308/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC MPU SUPERVISR 3.08V 9MICROSMD
Datasheet Download
LM3711XQBP-308/NOPB.pdf
Availability of LM3711XQBP-308/NOPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM3711XQBP-308/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3711XQBP-308/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM3711XQBP-308/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive High
Reset Timeout140 ms Minimum
Voltage - Threshold3.08V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case9-VFBGA
Supplier Device Package9-uSMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3711XQBP-308/NOPB
Related LinksLM3711XQB, LM3711XQBP-308/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3711XQBP-308/NOPB Details Description
Related parts for LM3711XQBP-308/NOPB
JUMPER-H2730TR/C2016B/H2730TR 6" datasheet.pdf
CABLE BNC MALE RG174/U 10FT datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 4A TO-220 datasheet.pdf
RELIMATE VER HDR 9P LF datasheet.pdf
XFRMR EURO INPUT PLUG AC EMT datasheet.pdf
CONN TERM BLK 21POS 5.08MM ANGLE datasheet.pdf
FAN AXIAL 70X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 150V FLATPCK datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 125MA SOT23-6 datasheet.pdf