Texas Instruments LM385BZ-2.5/LFT7
LM385BZ-2.5/LFT7 picture photo
Mfg. Part Number
LM385BZ-2.5/LFT7
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3
Datasheet Download
LM385BZ-2.5/LFT7.pdf
Availability of LM385BZ-2.5/LFT7
QUANTITY
LM385BZ-2.5/LFT7 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM385BZ-2.5/LFT7
Internal Part NumberEIS-LM385BZ-2.5/LFT7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output20mA
Tolerance±1.5%
Temperature Coefficient150ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz120µVrms
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode20µA
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Supplier Device PackageTO-92-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM385BZ-2.5/LFT7
Related LinksLM385BZ-, LM385BZ-2.5/LFT7 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM385BZ-2.5/LFT7 Details Description
Related parts for LM385BZ-2.5/LFT7
FUSE BOARD MOUNT 2A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
IC TESTER/IDENTIFIER DIGITAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.8A 6HSON datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 9/16-18 UNF 4.5V datasheet.pdf
ENCODER CABLE 10M datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 845K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 5W T18 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 136VWM 219VC AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE datasheet.pdf