ON Semiconductor LM385D-2.5R2
LM385D-2.5R2 picture photo
Mfg. Part Number
LM385D-2.5R2
Brief Description
IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC
Datasheet Download
LM385D-2.5R2.pdf
Availability of LM385D-2.5R2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM385D-2.5R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM385D-2.5R2
Internal Part NumberEIS-LM385D-2.5R2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 03/Jan/2008
Standard Package2,500
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output20mA
Tolerance±3%
Temperature Coefficient80ppm/°C Typical
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz120µVrms
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode30µA
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM385D-2.5R2
Related LinksLM385D, LM385D-2.5R2 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
LM385D-2.5R2 Details Description
Related parts for LM385D-2.5R2
IDC CABLE - MKR10K/MC10F/MPR10K datasheet.pdf
KIT THERMOCOUPLE WIRE J-TYPE datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE T/D CLASS L 500A 600V datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 90NS 64LFBGA datasheet.pdf
CABINET STEEL 42X30X83" BLACK datasheet.pdf
IC ADVANCED GAS GAUGE 38-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 100PO datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 35MA 790 MOHM datasheet.pdf