ON Semiconductor LM385D-2.5R2G
LM385D-2.5R2G picture photo
Mfg. Part Number
LM385D-2.5R2G
Brief Description
IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC
Datasheet Download
LM385D-2.5R2G.pdf
Availability of LM385D-2.5R2G
QUANTITY
LM385D-2.5R2G Order Process
Ship out your order
Specifications of LM385D-2.5R2G
Internal Part NumberEIS-LM385D-2.5R2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output20mA
Tolerance±3%
Temperature Coefficient80ppm/°C Typical
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz120µVrms
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode30µA
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM385D-2.5R2G
Related LinksLM385D, LM385D-2.5R2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
LM385D-2.5R2G Details Description
Related parts for LM385D-2.5R2G
TSC2005EVM datasheet.pdf
IMPACT BP 4X16 DUAL WALL SN/PB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK STR 9POS 3.81MM BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf