ON Semiconductor LM385Z-2.5RP
LM385Z-2.5RP picture photo
Mfg. Part Number
LM385Z-2.5RP
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3
Datasheet Download
LM385Z-2.5RP.pdf
Availability of LM385Z-2.5RP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM385Z-2.5RP Order Process
Ship out your order
Specifications of LM385Z-2.5RP
Internal Part NumberEIS-LM385Z-2.5RP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 27/Jun/2007
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output20mA
Tolerance±3%
Temperature Coefficient80ppm/°C Typical
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz120µVrms
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode30µA
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Supplier Device PackageTO-92-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM385Z-2.5RP
Related LinksLM385Z, LM385Z-2.5RP Datasheet, ON Semiconductor Distributor
LM385Z-2.5RP Details Description
Related parts for LM385Z-2.5RP
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN F PLUG R/A 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
FET RF HFET 4GHZ 2V 15MA M04 datasheet.pdf
RES 1.62 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE EP 1.6UH N45 datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 500MW DO35 datasheet.pdf
BONDING SCREW GREEN datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
31 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf