Texas Instruments LM3S1110-IQC25-A2T
LM3S1110-IQC25-A2T picture photo
Mfg. Part Number
LM3S1110-IQC25-A2T
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100LQFP
Datasheet Download
LM3S1110-IQC25-A2T.pdf
Availability of LM3S1110-IQC25-A2T
QUANTITY
LM3S1110-IQC25-A2T Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S1110-IQC25-A2T
Internal Part NumberEIS-LM3S1110-IQC25-A2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Timers and Clocks
Microcontrollers: SYS/BIOS: Introduction to Real-Time Operating Systems and SYS/BIOS
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Manufacturer Product PageLM3S1110-IQC25-A2T Specifications
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesStellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed25MHz
ConnectivityIrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O41
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.25 V ~ 2.75 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-LQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S1110-IQC25-A2T
Related LinksLM3S1110-, LM3S1110-IQC25-A2T Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S1110-IQC25-A2T Details Description
Related parts for LM3S1110-IQC25-A2T
JUMPER-H1506TR/A3049V/H1506TR12" datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.018DIA GOLD datasheet.pdf
RES SMD 2.49 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC XO 44.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 2413 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7.5A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
CARD MARKER Q datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
2 POS SELECTOR SWITCH datasheet.pdf