Texas Instruments LM3S1162-IQC50-A2T
LM3S1162-IQC50-A2T picture photo
Mfg. Part Number
LM3S1162-IQC50-A2T
Brief Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100LQFP
Datasheet Download
LM3S1162-IQC50-A2T.pdf
Availability of LM3S1162-IQC50-A2T
QUANTITY
LM3S1162-IQC50-A2T Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S1162-IQC50-A2T
Internal Part NumberEIS-LM3S1162-IQC50-A2T
Manufacturer Product PageLM3S1162-IQC50-A2T Specifications
Standard Package1,000
SeriesStellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O46
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.25 V ~ 2.75 V
Data ConvertersA/D 2x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S1162-IQC50-A2T
Related LinksLM3S1162-, LM3S1162-IQC50-A2T Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S1162-IQC50-A2T Details Description
Related parts for LM3S1162-IQC50-A2T
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMC datasheet.pdf
IC LATCH OCT D-TYPE 3-ST 20-DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 7.62MM datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 11POS GOLD T/H datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
MOSFET 4N-CH 90V 0.4A 14DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
GATE VALVE LOCKOUT DEVICE 1-2.50 datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 2.7NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf