Texas Instruments LM3S1435-IBZ50-A2
LM3S1435-IBZ50-A2 picture photo
Mfg. Part Number
LM3S1435-IBZ50-A2
Brief Description
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 108BGA
Datasheet Download
LM3S1435-IBZ50-A2.pdf
Availability of LM3S1435-IBZ50-A2
QUANTITY
LM3S1435-IBZ50-A2 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S1435-IBZ50-A2
Internal Part NumberEIS-LM3S1435-IBZ50-A2
Manufacturer Product PageLM3S1435-IBZ50-A2 Specifications
Standard Package184
SeriesStellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O46
Program Memory Size96KB (96K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.25 V ~ 2.75 V
Data ConvertersA/D 2x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case108-LFBGA
Supplier Device Package108-BGA (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S1435-IBZ50-A2
Related LinksLM3S1435, LM3S1435-IBZ50-A2 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S1435-IBZ50-A2 Details Description
Related parts for LM3S1435-IBZ50-A2
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 15A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT IN-LINE 26POS W/PIN datasheet.pdf
IC TRIPLE-OUT LCD SPPLY 24HTSSOP datasheet.pdf
RES 150K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
ICL 40 OHM 20% 2A 10MM datasheet.pdf
CABLE 12COND 26AWG SLATE 100' datasheet.pdf
Connector Socket 17 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf