Texas Instruments LM3S1512-EQC25-A2T
LM3S1512-EQC25-A2T picture photo
Mfg. Part Number
LM3S1512-EQC25-A2T
Brief Description
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 100LQFP
Datasheet Download
LM3S1512-EQC25-A2T.pdf
Availability of LM3S1512-EQC25-A2T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM3S1512-EQC25-A2T Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S1512-EQC25-A2T
Internal Part NumberEIS-LM3S1512-EQC25-A2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1,000
SeriesStellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed25MHz
ConnectivityI²C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O58
Program Memory Size96KB (96K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.25 V ~ 2.75 V
Data ConvertersA/D 2x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S1512-EQC25-A2T
Related LinksLM3S1512-, LM3S1512-EQC25-A2T Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S1512-EQC25-A2T Details Description
Related parts for LM3S1512-EQC25-A2T
RES ARRAY 9 RES 10K OHM 10SIP datasheet.pdf
VARISTOR 612V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 16V X5R 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 45VC P600 datasheet.pdf
CONN RECEPT 12POS .049 SMD TIN datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 28POS .050 SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 20W datasheet.pdf
SWITCH REED MAG SMT 27-38AT 200V datasheet.pdf