Texas Instruments LM3S1512-IQC25-A2
LM3S1512-IQC25-A2 picture photo
Mfg. Part Number
LM3S1512-IQC25-A2
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 100LQFP
Datasheet Download
LM3S1512-IQC25-A2.pdf
Availability of LM3S1512-IQC25-A2
QUANTITY
LM3S1512-IQC25-A2 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S1512-IQC25-A2
Internal Part NumberEIS-LM3S1512-IQC25-A2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Timers and Clocks
Microcontrollers: SYS/BIOS: Introduction to Real-Time Operating Systems and SYS/BIOS
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Manufacturer Product PageLM3S1512-IQC25-A2 Specifications
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesStellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed25MHz
ConnectivityI²C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O58
Program Memory Size96KB (96K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.25 V ~ 2.75 V
Data ConvertersA/D 2x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-LQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S1512-IQC25-A2
Related LinksLM3S1512, LM3S1512-IQC25-A2 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S1512-IQC25-A2 Details Description
Related parts for LM3S1512-IQC25-A2
RES ARRAY 2 RES 1.5K OHM 0606 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4.7MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 500V 3A DO201AD datasheet.pdf
CONN HEADER DUAL 2MM 4POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 30PF 6.3V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB 64TQFP datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS PIN datasheet.pdf