Texas Instruments LM3S1D21-IBZ80-A2
LM3S1D21-IBZ80-A2 picture photo
Mfg. Part Number
LM3S1D21-IBZ80-A2
Brief Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 108BGA
Datasheet Download
LM3S1D21-IBZ80-A2.pdf
Availability of LM3S1D21-IBZ80-A2
QUANTITY
LM3S1D21-IBZ80-A2 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S1D21-IBZ80-A2
Internal Part NumberEIS-LM3S1D21-IBZ80-A2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Timers and Clocks
Microcontrollers: SYS/BIOS: Introduction to Real-Time Operating Systems and SYS/BIOS
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Obsolescence/ EOLTEMPEST/INFERNO LM3S Devices 01/Jul/2014
Standard Package1,000
Core Size32-Bit
Speed80MHz
ConnectivityEBI/EMI, I²C, IrDA, LIN, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O67
Program Memory Size512KB (512K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size96K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.235 V ~ 1.365 V
Data ConvertersA/D 8x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case108-LFBGA
Supplier Device Package108-BGA (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S1D21-IBZ80-A2
Related LinksLM3S1D21, LM3S1D21-IBZ80-A2 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S1D21-IBZ80-A2 Details Description
Related parts for LM3S1D21-IBZ80-A2
TRIAC 800V 6A TO220F datasheet.pdf
PELTIER MOD 20 X 4MM 6.0A INP datasheet.pdf
CONN FEMALE COUPLER PLUS 16AWG datasheet.pdf
RES SMD 43.2KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5.8VOUT 75W datasheet.pdf
PMI BASE 11/16 INCAND BAY QC datasheet.pdf
RES 10 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf