Texas Instruments LM3S1F11-IQC50-A1T
LM3S1F11-IQC50-A1T picture photo
Mfg. Part Number
LM3S1F11-IQC50-A1T
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 100LQFP
Datasheet Download
LM3S1F11-IQC50-A1T.pdf
Availability of LM3S1F11-IQC50-A1T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM3S1F11-IQC50-A1T Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S1F11-IQC50-A1T
Internal Part NumberEIS-LM3S1F11-IQC50-A1T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesStellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityEBI/EMI, I²C, IrDA, LIN, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O67
Program Memory Size384KB (384K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size48K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.235 V ~ 1.365 V
Data ConvertersA/D 8x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-LQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S1F11-IQC50-A1T
Related LinksLM3S1F11-, LM3S1F11-IQC50-A1T Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S1F11-IQC50-A1T Details Description
Related parts for LM3S1F11-IQC50-A1T
TRANS PREBIAS PNP 250MW SMT3 datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 7POS 7.62MM 35DEG datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CAP CER 4PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 2.17A 69 MOHM datasheet.pdf