| Internal Part Number | EIS-LM3S1G21-IQC80-A2T | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| PCN Obsolescence/ EOL | TEMPEST/INFERNO LM3S Devices 01/Jul/2014 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 80MHz | |
| Connectivity | EBI/EMI, I²C, IrDA, LIN, Microwire, SPI, SSI, UART/USART | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 67 | |
| Program Memory Size | 384KB (384K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 64K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.235 V ~ 1.365 V | |
| Data Converters | A/D 8x12b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |