Texas Instruments LM3S1H16-IQR50-A1T
LM3S1H16-IQR50-A1T picture photo
Mfg. Part Number
LM3S1H16-IQR50-A1T
Brief Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64LQFP
Datasheet Download
LM3S1H16-IQR50-A1T.pdf
Availability of LM3S1H16-IQR50-A1T
QUANTITY
LM3S1H16-IQR50-A1T Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S1H16-IQR50-A1T
Internal Part NumberEIS-LM3S1H16-IQR50-A1T
Standard Package1,500
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O33
Program Memory Size512KB (512K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size48K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.235 V ~ 1.365 V
Data ConvertersA/D 8x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-LQFP
Supplier Device Package64-LQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S1H16-IQR50-A1T
Related LinksLM3S1H16-, LM3S1H16-IQR50-A1T Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S1H16-IQR50-A1T Details Description
Related parts for LM3S1H16-IQR50-A1T
HDR STR SR .100 DP datasheet.pdf
RES SMD 69.8K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
52X20MM WHT LED BARLIGHT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.211 OHM 1% 10W datasheet.pdf
SLEEVE BRAIDED PE 1/2 GN/YW 100' datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 410MW SOD123 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
508 TB PLU PLU UP/SIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf