Texas Instruments LM3S1N16-IQR50-C0T
LM3S1N16-IQR50-C0T picture photo
Mfg. Part Number
LM3S1N16-IQR50-C0T
Brief Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP
Datasheet Download
LM3S1N16-IQR50-C0T.pdf
Availability of LM3S1N16-IQR50-C0T
QUANTITY
LM3S1N16-IQR50-C0T Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S1N16-IQR50-C0T
Internal Part NumberEIS-LM3S1N16-IQR50-C0T
Standard Package1,000
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O33
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size12K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.08 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-LQFP
Supplier Device Package64-LQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S1N16-IQR50-C0T
Related LinksLM3S1N16-, LM3S1N16-IQR50-C0T Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S1N16-IQR50-C0T Details Description
Related parts for LM3S1N16-IQR50-C0T
CONNECTOR RECEPT 48POS STR datasheet.pdf
RES MO 1W 1M OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 15.9A 3.3 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER LO-PRO 2MM 26POS SMD datasheet.pdf
RES 866 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.04 OHM 1% 20W datasheet.pdf
DIN RAIL MOUNTING KIT datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
TOOL TRANSFER TERMIPOINT datasheet.pdf
CONN RCPT DUMMY SHELL SZ 24 datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 10% 2KV RADIAL datasheet.pdf