Texas Instruments LM3S1Z16-IQR50-C0
LM3S1Z16-IQR50-C0 picture photo
Mfg. Part Number
LM3S1Z16-IQR50-C0
Brief Description
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 64LQFP
Datasheet Download
LM3S1Z16-IQR50-C0.pdf
Availability of LM3S1Z16-IQR50-C0
QUANTITY
LM3S1Z16-IQR50-C0 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S1Z16-IQR50-C0
Internal Part NumberEIS-LM3S1Z16-IQR50-C0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Core Size32-Bit
Speed50MHz
Number of I/O33
Program Memory Size16KB (16K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size6K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.08 V ~ 1.32 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S1Z16-IQR50-C0
Related LinksLM3S1Z16, LM3S1Z16-IQR50-C0 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S1Z16-IQR50-C0 Details Description
Related parts for LM3S1Z16-IQR50-C0
IC ADC 8-BIT T/H&REF CMOS 20-DIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 48V datasheet.pdf
LOTION HAND REZTORE 12 8OZ datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-5VOUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT datasheet.pdf
MATE-N-LOK SOCKET datasheet.pdf
CAP CER 9PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 0-1MWG 0.5-4.5V datasheet.pdf
6.3 SRS F-SPRING LIF RECEPTACLE datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf