Texas Instruments LM3S2276-IQR50-A0
LM3S2276-IQR50-A0 picture photo
Mfg. Part Number
LM3S2276-IQR50-A0
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP
Datasheet Download
LM3S2276-IQR50-A0.pdf
Availability of LM3S2276-IQR50-A0
QUANTITY
LM3S2276-IQR50-A0 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S2276-IQR50-A0
Internal Part NumberEIS-LM3S2276-IQR50-A0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Timers and Clocks
Microcontrollers: SYS/BIOS: Introduction to Real-Time Operating Systems and SYS/BIOS
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Manufacturer Product PageLM3S2276-IQR50-A0 Specifications
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesStellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O33
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.25 V ~ 2.75 V
Data ConvertersA/D 6x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-LQFP
Supplier Device Package64-LQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S2276-IQR50-A0
Related LinksLM3S2276, LM3S2276-IQR50-A0 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S2276-IQR50-A0 Details Description
Related parts for LM3S2276-IQR50-A0
CONN RING TERM 1/4 18-22AWG datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR GREEN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 3.81MM datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 22POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
F/O CABLE MTP/JMPR 300MM datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf