Texas Instruments LM3S2410-EQC25-A2
LM3S2410-EQC25-A2 picture photo
Mfg. Part Number
LM3S2410-EQC25-A2
Brief Description
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 100LQFP
Datasheet Download
LM3S2410-EQC25-A2.pdf
Availability of LM3S2410-EQC25-A2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM3S2410-EQC25-A2 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S2410-EQC25-A2
Internal Part NumberEIS-LM3S2410-EQC25-A2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package90
SeriesStellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed25MHz
ConnectivityCAN, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O60
Program Memory Size96KB (96K x 8)
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.25 V ~ 2.75 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-LQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S2410-EQC25-A2
Related LinksLM3S2410, LM3S2410-EQC25-A2 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S2410-EQC25-A2 Details Description
Related parts for LM3S2410-EQC25-A2
FIXED IND 5.6UH 240MA 8.38 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 40W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 48SSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 176TQFP datasheet.pdf
VARISTOR 735V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR LT 3IN 3K/0.1% datasheet.pdf