Texas Instruments LM3S2730-IQC50-A2T
LM3S2730-IQC50-A2T picture photo
Mfg. Part Number
LM3S2730-IQC50-A2T
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP
Datasheet Download
LM3S2730-IQC50-A2T.pdf
Availability of LM3S2730-IQC50-A2T
QUANTITY
LM3S2730-IQC50-A2T Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S2730-IQC50-A2T
Internal Part NumberEIS-LM3S2730-IQC50-A2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Timers and Clocks
Microcontrollers: SYS/BIOS: Introduction to Real-Time Operating Systems and SYS/BIOS
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Manufacturer Product PageLM3S2730-IQC50-A2T Specifications
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesStellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityCAN, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O60
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.25 V ~ 2.75 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-LQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S2730-IQC50-A2T
Related LinksLM3S2730-, LM3S2730-IQC50-A2T Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S2730-IQC50-A2T Details Description
Related parts for LM3S2730-IQC50-A2T
DIODE GEN PURP 400V 3A DO201AD datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN FC ATTENUATOR 15DB datasheet.pdf
HDM 9EAPR100F1000 THRU-G datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf