Texas Instruments LM3S2739-EQC50-A2T
LM3S2739-EQC50-A2T picture photo
Mfg. Part Number
LM3S2739-EQC50-A2T
Brief Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP
Datasheet Download
LM3S2739-EQC50-A2T.pdf
Availability of LM3S2739-EQC50-A2T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM3S2739-EQC50-A2T Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S2739-EQC50-A2T
Internal Part NumberEIS-LM3S2739-EQC50-A2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1,000
SeriesStellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O56
Program Memory Size128KB (128K x 8)
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.25 V ~ 2.75 V
Data ConvertersA/D 4x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-LQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S2739-EQC50-A2T
Related LinksLM3S2739-, LM3S2739-EQC50-A2T Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S2739-EQC50-A2T Details Description
Related parts for LM3S2739-EQC50-A2T
RES SMD 316K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 5W datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 681K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 7PF 50V P2H 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
FERRULE H2 5/27T GRAY 1=100PCS datasheet.pdf
Connector Socket 49 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR VERT datasheet.pdf
TAPE POLY ELECTRCAL 6"X72YD-YLW datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf