| Internal Part Number | EIS-LM3S2911-IQC50-A2 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Manufacturer Product Page | LM3S2911-IQC50-A2 Specifications | |
| Standard Package | 90 | |
| Packaging | Tray | |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 50MHz | |
| Connectivity | CAN, I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 60 | |
| RAM Size | 64K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.25 V ~ 2.75 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 100-LQFP | |
| Supplier Device Package | 100-LQFP (14x14) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | LM3S2911-IQC50-A2 | |
| Related Links | LM3S2911, LM3S2911-IQC50-A2 Datasheet, Texas Instruments Distributor | |
 | 640445-5 | CONN HEADER VERT 5POS .156 TIN | datasheet.pdf | |
 | 1560860000 | TERM BLOCK PLUG 14POS 5.08MM | datasheet.pdf | |