Texas Instruments LM3S3748-IQC50-A0T
LM3S3748-IQC50-A0T picture photo
Mfg. Part Number
LM3S3748-IQC50-A0T
Brief Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP
Datasheet Download
LM3S3748-IQC50-A0T.pdf
Availability of LM3S3748-IQC50-A0T
QUANTITY
LM3S3748-IQC50-A0T Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S3748-IQC50-A0T
Internal Part NumberEIS-LM3S3748-IQC50-A0T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
Manufacturer Product PageLM3S3748-IQC50-A0T Specifications
Standard Package1,000
SeriesStellaris® ARM® Cortex®-M3S 3000
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O61
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.25 V ~ 2.75 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-LQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S3748-IQC50-A0T
Related LinksLM3S3748-, LM3S3748-IQC50-A0T Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S3748-IQC50-A0T Details Description
Related parts for LM3S3748-IQC50-A0T
IC DETECTOR VOLTAGE 3.4V 5TSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 560V 32A TO-247 datasheet.pdf
IRDA MODULE 115.2KBPS 8 PIN SMD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4.8MM ROUND T/H datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf
RCPT INLINE 4SKT CRIMP datasheet.pdf
OSC TCXO 16.369MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf