Texas Instruments LM3S3N26-IQR50-C3
LM3S3N26-IQR50-C3 picture photo
Mfg. Part Number
LM3S3N26-IQR50-C3
Brief Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP
Datasheet Download
LM3S3N26-IQR50-C3.pdf
Availability of LM3S3N26-IQR50-C3
QUANTITY
LM3S3N26-IQR50-C3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S3N26-IQR50-C3
Internal Part NumberEIS-LM3S3N26-IQR50-C3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
PCN Obsolescence/ EOLTEMPEST/INFERNO LM3S Devices 01/Jul/2014
Standard Package160
SeriesStellaris® ARM® Cortex®-M3S 3000
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed50MHz
Number of I/O33
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size12K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.08 V ~ 1.32 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S3N26-IQR50-C3
Related LinksLM3S3N26, LM3S3N26-IQR50-C3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S3N26-IQR50-C3 Details Description
Related parts for LM3S3N26-IQR50-C3
IC I/O EXPANDER I2C 40B 56HVQFN datasheet.pdf
RES .56 OHM 5% 5W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
CONN HEADER 69POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A 8DFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
HEATSHRINK 5/8"-50' BLACK datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.050" (1.27mm) Gold, GXT Through Hole datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Header 12 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 39PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf