Texas Instruments LM3S5632-IQR50-A0T
LM3S5632-IQR50-A0T picture photo
Mfg. Part Number
LM3S5632-IQR50-A0T
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP
Datasheet Download
LM3S5632-IQR50-A0T.pdf
Availability of LM3S5632-IQR50-A0T
QUANTITY
LM3S5632-IQR50-A0T Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S5632-IQR50-A0T
Internal Part NumberEIS-LM3S5632-IQR50-A0T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Timers and Clocks
Microcontrollers: SYS/BIOS: Introduction to Real-Time Operating Systems and SYS/BIOS
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Manufacturer Product PageLM3S5632-IQR50-A0T Specifications
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesStellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O33
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.25 V ~ 2.75 V
Data ConvertersA/D 6x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-LQFP
Supplier Device Package64-LQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S5632-IQR50-A0T
Related LinksLM3S5632-, LM3S5632-IQR50-A0T Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S5632-IQR50-A0T Details Description
Related parts for LM3S5632-IQR50-A0T
CAP FILM 1000PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.5MM datasheet.pdf
VARISTOR 61V 250A DISC 7MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
RES 3.24 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V NP0 1111 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf