Texas Instruments LM3S5651-IQC80-C0
LM3S5651-IQC80-C0 picture photo
Mfg. Part Number
LM3S5651-IQC80-C0
Brief Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP
Datasheet Download
LM3S5651-IQC80-C0.pdf
Availability of LM3S5651-IQC80-C0
QUANTITY
LM3S5651-IQC80-C0 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S5651-IQC80-C0
Internal Part NumberEIS-LM3S5651-IQC80-C0
Standard Package90
SeriesStellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed80MHz
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, LIN, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O67
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.08 V ~ 1.32 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-LQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S5651-IQC80-C0
Related LinksLM3S5651, LM3S5651-IQC80-C0 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S5651-IQC80-C0 Details Description
Related parts for LM3S5651-IQC80-C0
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44LLP datasheet.pdf
TRANS 2NPN 40V 0.6A SOT363 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 256VWM 414VC SMA datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
RES 27.1 OHM 10W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 288MA 2.4 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf